Sztuka Polska XIX i XX wieku

logo wystawy Sztuka Polska XIX i XX wiekuStała wystawa sztuki polskiej mieści się w jednym z obiektów Muzeum Częstochowskiego, usytuowanym w centrum miasta, przy al. NMP 47. Jest to pierwotna siedziba muzealnej Galerii Malarstwa i Rzeźby, którą udostępniono zwiedzającym w 1973 roku.

Ekspozycja prezentuje ok. 90 dzieł z kolekcji częstochowskiego Muzeum. Scenariusz wystawy obejmuje sztukę okresu Młodej Polski (przełom XIX i XX wieku) oraz twórczość modernistyczną powstałą po zakończeniu I wojny światowej (Dwudziestolecie Międzywojenne, sztuka po 1945 roku).

Trzy pierwsze sale poświęcone są rodzimej sztuce przełomu XIX i XX wieku. Zespół dzieł powstałych w okresie młodopolskim należy do najcenniejszych i zarazem najefektowniejszych pod względem walorów artystycznych w całej muzealnej kolekcji. Pokazujemy obrazy wybitnych twórców tego czasu, m.in. Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego.

Na ekspozycji prezentowane są także rzeźby Antoniego Madeyskiego i Konstantego Laszczki.

W sali I prezentowane są obrazy autorstwa znakomitych polskich pejzażystów (m.in. Stanisławskiego, Kamockiego, Filipkiewicza, Szczyglińskiego, Wyczółkowskiego). Kolejna sala gromadzi kompozycje z motywami rodzajowymi (Jarocki, Masłowski, Ruszczyc, Kitz, Kanigowska) i prace o wymowie symbolicznej (Malczewski, Axentowicz, Hofman). Motywem przewodnim sali III jest portret. Pokazujemy m.in. portrety dziecięce pędzla Włodzimierza Tetmajera, Józefa Mehoffer, a także obrazy powstałe w pracowniach Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego oraz rzeźbę częstochowskiego artysty Władysława Rudlickiego.

Drugą część wystawy, poświęconą sztuce polskiej po 1918 roku, otwiera prezentacja dokonań twórców okresu międzywojnia. W sali V pokazujemy prace m.in. Eugeniusza Zaka, Romana Kramsztyka, Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, Jana Hrynkowskiego, Rafała Malczewskiego, a także interesujący zespół obrazów polskich kolorystów (m.in. Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Eugeniusza Arcta). Sztukę 2. połowy ubiegłego stulecia reprezentują w VI i VII sali m.in. dzieła twórców zrzeszonych w Grupie Krakowskiej (Tadeusz Kantor, Maria Jarema, Sasza Blonder, Jonasz Stern, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski, Adam Marczyński, Erna Rosenstein, Jerzy Tchórzewski), prace należące do nurtów surrealizmu (Henryk Waniek) i abstrakcji (Henryk Stażewski, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski).

Jedna z sal ekspozycyjnych przeznaczona jest do prezentacji o charakterze czasowym. Pokazujemy w niej prace z kolekcji grafiki i rysunku Muzeum Częstochowskiego.

W przestrzeni wystawienniczej wydzielona została „sala audio”, gdzie aktualnie emitowane są zapisy video i filmy.

Wystawa stała Muzeum Częstochowskiego w Galerii Dobrej Sztuki jest opowieścią o rodzimej sztuce XIX, XX i początków XXI wieku. Daje całościowy przegląd nurtów, tematów i motywów występujących w twórczości artystycznej tego czasu, pokazuje jej ewolucję, przemiany formalne i stylistyczne.

Ekspozycja jest propozycją dla osób w różnym wieku, kierowaną do indywidualnych zwiedzających, a także do grup zorganizowanych. Ma charakter edukacyjny i stanowi atrakcyjną ofertę dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Fot. Łukasz Kolewiński